Dikenli İncir, Hint İnciri, Frenk Yemişi

500,00

İncir Dikenli, yeşilimsi ve hafif sarımsı tonlarda ufak dikenlerle kaplı dış yüzeyi ve içinden çıkan kırmızı meyvesiyle ilginç bir görüntüye sahip. Dikenli görüntüsünün altındaki tatlı lezzeti ile dikkat çeker ve kendini sevdirir.

Lifli ve vitamin dolu bir meyve olan dikenli incirin çekirdeklerinin yenmesi önerilmiyor.

Açıklama

Dikenli İncir, Hint İnciri, Frenk Yemişi
Hint inciri (Opuntia ficus-indica), kaktüsgiller (Cactaceae) familyasında sınıflanan Opuntia cinsinin tipik türüdür. Türkçede bu kaktüs türü için frenk inciri, frenk yemişi, dikenli incir ya da halk ağzında kaynanadili adları da kullanılır.

Adana’da dikenli incir cennet meyvesi, Ege ve Akdeniz bölgelerinde ise Mısır inciri olarak bilinir. Kaynanadili, kürek yemişi, pabuç inciri, Kilis inciri, babutsa, Frenk inciri ve Hint inciri olarak da bilinen dikenli incir bitkisi, tarıma elverişsiz alanlarda kendiliğinden doğal olarak yetişir.

5–10 cm uzunluğunda, kırmızı, sarı, turuncu renklerde kabuğu olan etli bir meyvedir.

Üzerinde çok sayıda diken bulunur. İçinde tohumları bulunur. Tatlı ve suludur. Yenilebilir. Ancak, yerken kabuk kısmı soyulup çıkarılır. Akdeniz’de doğal olarak yetişir. Türkiye’de Batı ve Güney Anadolu’da bulunur.

Dikenli incir nasıl tüketilir?
Dikenli incir kabukları soyulduktan ve temizlendikten sonra bir süre buzdolabında bekletilmelidir. Bu şekilde tüketimi hem daha ferah hem daha sağlıklı olmaktadır. Çekirdekleri çıkarılarak tüketilebileceği gibi, çekirdekleriyle birlikte de tüketilebilir. Bazı bölgelerde dikenli incir kurutularak da tüketilmektedir.

Meyveli taze olarak tüketilebilen dikenli incir reçeli, marmelatı, pestili ve lokumu da yapılır. Ayrıca kurutulan dikenli incir çayların, salataların ve sosların içine eklenebilir.

Aromatik yağ asitleri içeren bitkiden çıkarılan dikenli incir yağı haricen kullanılabildiği gibi küçük miktarlarda içilebilir. Bunlara ek olarak dikenli incir hapı şeklinde destek besin olarak da tüketilebilir.

Ziyaret (Toplam 14 , bugün 1)

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Dikenli İncir, Hint İnciri, Frenk Yemişi” için yorum yapan ilk kişi siz olun