Antep fıstıklı, narlı, damla sakızlı, sütlü fitil lokum

150,00

Lokum, su, şeker, nişasta ve sitrik asit veya tartarik asit veya potasyum bitartarat ile hazırlanan lokum kitlesine gerektiğinde çeşni maddeleri, kuru veya kurutulmuş meyveler ve benzeri maddelerin ilavesiyle tekniğine uygun olarak hazırlanan geleneksel bir Türk tatlısıdır.

Şekerli nişasta eritilip pişirildikten sonra içine türüne göre fındık, fıstık vb. gibi şeylerin katılıp küp küp ya da dikdörtgenler şeklinde kesilip, üzerine Hindistan cevizi dökülen bir tür şekerli yiyecektir.

Antep fıstığı ve lokumun harika buluşmasının Osmanlı’ya özgü lezzeti Antep Fıstıklı Fitil Lokumu jaBUY güvencesi ile satın alabilirsiniz.

Stokta

Açıklama

Lokumun görünüşü, lokumun tipine özgü ve verildiği şekli korumalı, Lokumun dokusu, elâstik yapıda olmalı, parmakla bastırıldıktan sonra eski şeklini alabilmeli, ağızda yumuşak ve kaygan olarak hissedilmelidir.

Günümüzde; sade, fındıklı, Antep fıstıklı, cevizli, bademli, Hindistan cevizli, portakallı, gül yapraklı, çilekli, limonlu lokumların yanı sıra kaymaklı, naneli, vanilyalı ve zencefilli lokumlar olarak pek çok çeşit lokum üretimi yapılmaktadır.

Lokumun Faydaları
Lokumun hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında lokumun faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

Yüzyıllardan Beri Süregelen Geleneksel Lezzet
Anadolu’da ortaya çıkan lokum, 17. Yüzyıldan itibaren bütün Osmanlıya yayılmıştır. Lokum, üretildiği günden bugüne farklı yörelerde çok fazla çeşidi ortaya çıkmış ve her biri çeşidi, yöresel adetlerde kendine yer bulmuştur. Özellikle 40 yıllık hatırı olan Türk kahvesinin yanında enfes tadı ile eşlik eden lokum; mutlu anlarımızda mutluluğumuza mutluluk katan, hüzünlü anlarımızda ise ağzımızı tatlandırıp bizi neşelendiren bir lezzete dönüşmüştür.

jaBUY ailesi olarak bu eşsiz doğal lezzeti kapılarınıza kadar getirip, sofranıza neşe katmak istiyoruz. İster ailecek ister dostlarınızla tüketebilir, isterseniz de hediye olarak sevdiklerinize sunabilirsiniz.

Ziyaret (Toplam 21 , bugün 1)

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Antep fıstıklı, narlı, damla sakızlı, sütlü fitil lokum” için yorum yapan ilk kişi siz olun